A szexuális úton közvetített fertőzések (STI/STD), elsősorban a gonorrhoea (tripper), a szifilisz (vérbaj) és a chlamydia fertőzések gyakorisága Európa szerte és hazánkban is aggasztóan növekszik. Mindháromra egyaránt jellemző, hogy leggyakrabban tünetmentes fertőzöttek terjesztik, és ha időben nem kerülnek felfedezésre és kezelésre, súlyos következményekkel (meddőség, halvaszülés, koraszülés, veleszületett rendellenességek, illetve neurológiai, szív-érrendszeri problémák) járhatnak.

Egy nemigyógyászok által kezdeményezett civil felvilágosító kampány, a Stop STD! munkatársai online kérdőívezéssel, illetve a 2024-es Budapest Pride-ra való kitelepülés révén kérdőívezéssel gyűjtött válaszokkal mérték fel a téma iránt fogékony (a Stop STD! edukációs oldalt, illetve a Budapest Pride rendezvény civil szektorát látogató) hazai válaszolók tudásszintjét és szexuális szokásait.

A "9 plusz 1 kérdés a nemi úton terjedő fertőzésekről" kérdőívet 500-an töltötték ki, nagy részük (79%) a szexuálisan leginkább aktív 15- 49 év közti életkori kategóriába tartozott, és döntő többségük Budapesten (55%) vagy városban (36%) él.

A kitöltők 59%-a vallotta magát heteroszexuálisnak, 41% egyéb szexuális érdeklődésűnek határozta meg magát.

Ami a nemek szerinti megoszlást illeti, 37% férfinek, 59% nőnek, 4% pedig "egyéb neműnek" definiálta magát.

A megkérdezettek 73%-a hallott már az STD-ről, a kitöltők közül a legtöbben (80%) a HIV fertőzésről/AIDS-ről rendelkeztek ismeretekkel, de a többség tisztában volt a tripper, szifilisz, chlamydia fertőzés, nemi herpesz és a HPV szemölcs fogalmával is.  Legkevésbé a - főként HIV fertőzött homoszexuálisok között előforduló - limfogranuloma és a majomhimlő volt ismert a válaszadók számára.

Arra a kérdésre, hogy az adott nemi betegséget valaha elkapták-e, az derült ki, hogy a kérdőívet kitöltők közül a legtöbbnek (13 %) a HPV szemölccsel gyűlt meg a baja, míg a második helyen a chlamydia fertőzés szerepelt (10%), de lényegében az összes említett betegség szedett már áldozatot a válaszolók között (gonorrhoea 7%, szifilisz 5%, HIV, AIDS 3%, nemi herpesz 7%, LGV 5%, majomhimlő 4%) 

Ami az elővigyázatosságot illeti, a válaszadók 40%-a semmilyen fizikai védőeszközt (óvszer, nyalókendő) nem használ, és ami a leginkább feltűnő, hogy orális szexhez a válaszolók csupán alig 5%-a alkalmazza ezeket a védekezési lehetőségeket. 

Ugyanakkor a válaszolók 26%-ának az elmúlt 6 hónapban 1-nél több partnere volt.  

Mindezek ellenére kevéssé élnek az STD szűrés, a másodlagos megelőzés lehetőségével sem, ugyanis csupán 42%-uk fordult már meg egyáltalán ilyen vizsgálaton, közülük is 26% évente, 6% félévente, és csupán 9% veszi igénybe az ajánlásokban szereplő 3 havi gyakorisággal.

Az óvszer és a rendszeres szűrés mellett a HPV védőoltás felvételére kérdeztek még rá, és mint kiderült, a válaszolók csupán 35,5%- a nyilatkozott úgy, hogy HPV fertőzés ellen be van oltva. A válaszolók 36,4%-a még soha nem is hallott erről a lehetőségről, illetve még azzal sincsen tisztában, egyáltalán milyen betegségek ellen véd a HPV elleni vakcina.

A Stop STD! projekt vezetője, Dr. Szandányi Réka nemigyógyász szerint ezek a trendek világszerte jellemzőek, és különösen a kamaszok körében ijesztőek: a WHO nyár végén közzétett tanulmánya, amelyben több mint 242 ezer 15 éves diákot kérdeztek meg 2014 és 2022 között, rámutat, hogy 2014 óta egyértelmű csökkenés tapasztalható az óvszer használatában. A fiúk körében 70 százalékról 61 százalékra esett vissza 2022-re, míg a lányok esetében ez az arány 63 százalékról 57 százalékra csökkent. A hazai 60%-os adat ezzel lényegében megegyező.  Ez különösen érthetetlen annak fényében, hogy a hazai kérdőíves felmérés szerint a válaszadók jelentős része már átesett valamilyen szexuális úton terjedő betegségen, tehát személyes tapasztalatuk van a veszély realitásáról.

Dr. Tisza Tímea nemigyógyász, a Magyar STI Társaság elnöke szerint a legnagyobb probléma az alapvető egészségügyi ismeretek hiánya: ezen belül is a nemi úton terjedő betegségek különösen kínos témának minősülnek. Ebből következik, hogy ezek sem a családban sem az iskolai egészségnevelésben nem kerülnek szóba, míg a sokszor alaposan felkészült, professzionális civil felvilágosító tevékenységet egy ideje nemkívánatosnak nevezték, és száműzték az oktatási intézményekből. Közben sem a médiában, sem pl. utcai plakátokon nem propagálják a biztonságos szexet, amint azt Nyugat-Európában és az Egyesült Államokban teszik, és sok éve a népegészségügyi programban sincsenek olyan ingyenes STD/STI szűrőprogramok, amelyek proaktívan érnék el az érintetteket. A nemi úton terjedő betegségek problémája pedig az egyéni betegellátáson túlmenően közegészségügyi-járványügyi kérdés is, hiszen fertőző megbetegedésekről van szó, hangsúlyozza Tisza Tímea, melyek hosszabb ideig tünetmentesek lehetnek, de az érintettek közben is fertőznek. A következmények pedig az egyénre és a társadalomra nézve is beláthatatlanok. „Manapság, amikor olyan sok erőforrást fordítunk arra, hogy minél több gyermek szülessen, egyszerűen nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy a női meddőség 25-35 %-ban a petevezetékek elzáródása miatt következik be, aminek fő oka az endometriosis mellett a STD/STI-k által okozott kismedencei gyulladás. Ezek a fertőzések szűrővizsgálattal kimutathatóak és időben felfedezve tökéletesen gyógyíthatóak.” - állítja Tisza Tímea.

A Magyar STI Társaság idei konferenciáját november 6-9. között Budapesten rendezik meg. A számos szakterület (nemigyógyászat, nőgyógyászat, urológia, proktológia, laboratóriumi medicina, járványtan stb.) képviselőit érintő konferencia témái között kiemelt szerepet szánnak a megelőzésnek és felvilágosításnak. 

Ez az oldal a SPEEDPAGE weboldal készítővel készült